filtry w maszynach

Maszyny rolnicze, takie jak ciągniki, ładowarki czy kombajny, są niezastąpionym wyposażeniem każdego gospodarstwa rolnego. Napędzane silnikami spalinowymi.

Wspomniane maszyny napędzane są poprzez silnik spalinowy oraz układy hydrauliczne, które odpowiadają za pracę poszczególnych sekcji. Smarowanie oraz chłodzenie zapewniają oleje, które podlegają filtracji. Nowy filtr hydrauliczny jest równie ważny, co nowy olej, gdyż skuteczne absorbowanie zanieczyszczeń w układzie ma bezpośrednie przełożenie na bezawaryjną pracę maszyny. Żaden rolnik w okresie żniw nie może pozwolić sobie na przestój, dlatego należy pamiętać, że wszystkie filtry powinniśmy wymieniać zgodnie z zaleceniami producenta. Informacje odnośnie częstotliwości tej wymiany znajdują się najczęściej w instrukcji obsługi maszyny.

Jeśli chodzi o rodzaje filtrów w maszynach rolniczych, wyróżniamy kilka podstawowych:

  • Filtr oleju
  • Filtr hydrauliczny
  • Filtr powietrza (suche i mokre)
  • Filtr paliwa
  • Filtr kabiny

Filtry kabinowe stosuje się w celu oczyszczenia powietrza pobieranego do układu klimatyzacji. W ten sposób możliwe jest zapobieganie wprowadzaniu do wnętrza kabiny np. kombajnu, takich zanieczyszczeń, jak np. pyłki roślin, zarodniki grzybów, kurz, dym, czy też cząstki spalin. Jeśli filtr kabinowy jest nadmiernie zużyty, kierowca maszyny narażony jest na zwiększoną ekspozycję na wszystkie te zanieczyszczenia. Podobną do filtra kabinowego strukturę filtracyjną, ale zupełnie inną funkcję ma filtr powietrza – jego podstawowym zadaniem jest oczyszczanie powietrza przedostającego się do silnika. W przypadku nieprawidłowego funkcjonowania (np. wskutek zapchania), może on powodować większe zużycie paliwa i spadek mocy silnika.

Filtry oleju montowane są przy silniku, natomiast filtry hydrauliczne np. przy pompie hydraulicznej; ich wymiana jest łatwiejsza w nowoczesnych kombajnach i ciągnikach, ponieważ jest do nich lepszy dostęp. Nowoczesny i wykonany w oparciu o najnowszą technologię produkcyjną filtr hydrauliczny jest rozwiązaniem pozwalającym skutecznie usunąć z cieczy roboczej różnego rodzaju zanieczyszczenia: związki chemiczne, bakterie produktów utleniania, kwasy, a nawet wodę.

„Wymiana poszczególnych filtrów uzależniona jest od wytycznych, jakie przewidział producent danej maszyny i zazwyczaj zdefiniowana jest poprzez dotarcie do określonej ilości motogodzin. Szybkość naliczania motogodzin zależy od rodzaju wykonywanej pracy, ale też od charakterystyki silnika. Niezależnie jednak od intensywności prac każda motogodzina oznacza pewną stałą liczbę obrotów wykonanych przez silnik, a tym samym jego zużycie. Dlatego tak ważna jest wymiana filtrów zgodna z zaleceniami producenta i stosowanie produktów dedykowanych dla danego silnika” – wyjaśnia Dominik Zwierzyk, Project Manager w zakładzie PZL Sędziszów.

Jedną z firm produkujących filtry do maszyn rolniczych jest polski zakład PZL Sędziszów

Firma produkuje przede wszystkim filtry: powietrza, oleju i paliwa. Asortyment pokrywa kompleksowo rynek rolniczy i jest odpowiedzią na potrzeby niemal każdego gospodarstwa rolnego. Jeśli chodzi o konkretnych producentów maszyn rolniczych, PZL Sędziszów oferuje filtry do pojazdów marki Zetor oraz Ursus. Ponadto produkuje filtry przeznaczone do maszyn zachodnich marek, takich jak: New Holland, Case IH, John Deere czy Class.

„Proponowane przez nas elementy są przystosowane do pracy w szerokim zakresie ciśnienia roboczego i natężenia przepływów. Pozwalają więc na zwiększenie funkcjonalności i wydajności wielu maszyn. Każdy nasz filtr hydrauliczny posiada specjalne przegrody, które wykonujemy ze specjalnych, wysokogatunkowych papierów, włóknin szklanych, materiałów syntetycznych oraz siatek nierdzewnych. Materiały filtracyjne charakteryzują się najwyższą jakością i pochodzą od czołowych światowych producentów, cieszących się zaufaniem i uznaniem klientów” – podsumowuje Dominik Zwierzyk.

Related Posts

Dodaj komentarz