krzewy i drzewa

Jak przycinać krzewy i drzewa: Przewodnik po idealnym ogrodzie

Jeśli masz podwórko, prawdopodobnie spędzasz w nim dużo czasu. Czy to, aby cieszyć się słońcem, czy aby mieć oko na swoje zwierzęta, posiadanie ogrodu to świetny sposób na relaks i ucieczkę od reszty świata na kilka minut każdego dnia. Jednak, jak w przypadku każdego obszaru, który nie jest odpowiednio zarządzany, trawnik może bardzo szybko stać się zarośnięty i nieuporządkowany. Niekontrolowane krzewy i drzewa mogą urosnąć tak wysoko, że zasłonią Twój dom lub spowodują złamanie kończyn z powodu wiszącego na nich ciężaru. Aby jak najlepiej zadbać o swoją zieloną przestrzeń i sprawić, by jej pielęgnacja nie była zbyt dużym kłopotem dla Ciebie lub Twoich sąsiadów, poniżej przedstawiamy kilka wskazówek dotyczących przycinania krzewów i drzew:


Pamiętaj co przycinasz zanim zaczniesz

Zanim zaczniesz przycinać krzewy lub drzewa, upewnij się, że usunąłeś wszystkie gałęzie, które chcesz zachować. To znacznie ułatwi pracę, ponieważ nie będziesz musiał poświęcać czasu na usuwanie gałęzi, które nie są tymi, które chcesz zachować. Należy również pamiętać, że nie wszystkie gałęzie krzewów są jednakowe. Niektóre gałęzie, takie jak te na kameliach i azaliach, mają znaczenie botaniczne i należy je zachować. Poza tym większość krzewów i drzew ma jedynie charakter ozdobny i usunięcie ich nie wpłynie w znaczący sposób na ich zdrowie. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, warto nie przycinać krzewów w okresie ich kwitnienia. Jeśli krzew jest w pełni rozkwitu, najlepiej zostawić go w spokoju, ponieważ przycinanie uszkodzi roślinę i może uniemożliwić jej ponowne zakwitnięcie. Wiele krzewów kwitnie raz w roku i usuwanie ich w tym okresie nie przyniesie im nic dobrego. Z przycinaniem należy poczekać do zakończenia kwitnienia.

Pamiętaj o odpowiedniej ochronie swoich dłoni, ciała i oczu! Produkty BHP, w tym rękawice, ubrania robocze i okulary ochronne znajdziesz na https://aveon.pl

Zrób zdjęcie przed i po

Po przycięciu krzewów i drzew będziesz chciał zrobić zdjęcie przed i po. Pozwoli Ci to zobaczyć dokładnie, jak wyglądał Twój ogród przed przycięciem, a także umożliwi Ci porównanie zdjęć „po” i „po”, aby zobaczyć, o ile lepiej wygląda teraz, gdy go przyciąłeś. Jeśli masz smartfon, możesz go również wykorzystać do zrobienia zdjęć swojego ogrodu. Wiele aparatów w smartfonach jest wystarczająco doskonałych, aby robić zdjęcia w ogrodzie, a także świetnie nadają się do nagrywania filmów. Zdjęcie przed i po ułatwi również określenie, kiedy należy wrócić i ponownie przyciąć krzew lub drzewo. Jeśli wygląda na to, że gałęzie rosną tak poza kontrolą, że wkrótce będą blokować słońce lub w inny sposób zasłaniać obszar, którego nie chcesz, aby był zasłonięty, łatwo jest powiedzieć, kiedy należy wrócić i przyciąć je.

Użyj właściwych narzędzi

Do przycinania krzewów i drzew niezbędne są odpowiednie narzędzia, które pomogą Ci przyciąć gałęzie bez ich uszkodzenia. Na przykład za pomocą nożyc do żywopłotu można przycinać gałęzie znacznie dokładniej niż za pomocą nożyczek. Piła do przycinania jest przydatna do cięcia gałęzi, które znajdują się zbyt wysoko od ziemi, aby można było do nich dotrzeć. W większości przypadków do przycinania gałęzi po bokach żywopłotu potrzebny będzie sekator. Nożyce do żywopłotu są przydatne do przecinania dużych gałęzi i są szczególnie przydatne do przecinania gałęzi, które są zbyt duże, aby można je było przyciąć za pomocą nożyc do żywopłotu. Podczas używania nożyc do żywopłotu należy koniecznie założyć rękawice ochronne, aby chronić ręce. Należy również pamiętać o noszeniu okularów ochronnych, ponieważ wiele nożyc może łatwo spowodować obrażenia oczu podczas ich używania.

Dla własnego bezpieczeństwa nigdy nie podejmuj prac budowlanych bez odpowiedniej ochrony! Zamów ubranie robocze i rękawice już dzisiaj! To i wiele więcej znajdziesz na https://dystrybutorbhp.pl

Uważaj na choroby i szkodniki!

Choroby mogą szybko opanować zbyt zarośnięty ogród. Wiele chorób dobrze rozwija się w zarośniętych ogrodach, ponieważ oferują one wspaniałe środowisko, w którym mogą się rozwijać. Podczas przycinania ogrodu należy zwrócić uwagę na wszelkie choroby i szkodniki, które mogą w nim żyć. Chorób takich jak czarna plamistość i holenderska choroba wiązów można łatwo uniknąć, przycinając krzewy i drzewa do rozsądnej wysokości. Jeśli na liściach pojawią się dziwne białe lub żółte plamy, należy natychmiast przyciąć gałęzie z dala od zainfekowanego miejsca. Szkodników w ogrodzie można łatwo uniknąć, upewniając się, że jest on dobrze przycięty. Na przykład mszyce żywią się sokiem roślin i często można je znaleźć w zarośniętych ogrodach. Preferują one soki, które nie są dobrze zagospodarowane, więc regularne przycinanie pomoże utrzymać je pod kontrolą.

Wnioski

Podczas gdy ogród może być świetnym sposobem na relaks lub nawet ćwiczenia, może być również kłopotliwy. Utrzymywanie go w dobrym stanie jest jednym z najlepszych sposobów na zapewnienie sobie pięknego ogrodu bez poświęcania mu zbyt wiele czasu. Dzięki odpowiednim narzędziom i właściwemu podejściu przycinanie krzewów i drzew można wykonać łatwo i bezpiecznie, niezależnie od poziomu umiejętności.

Related Posts

Dodaj komentarz