ogrod

Jak zadbać o ogród przed sezonem wiosennym?

Po ciężkim dla ogrodu okresie zimowym, na brak pracy przy naszym pięknym ogrodzie narzekać nie możemy. Czeka nas masa zadań do wykonania, aby przygotować nasze podwórze do letnich upałów, gdzie będziemy spędzać wolny czas na należyty relaks. Podjęte przez nas odpowiednie zabiegi sprawią, że nasze rośliny odżyją i będą świetnie się prezentować. Jak przygotować i uporządkować nasz ogród przed sezonem? Dzisiaj odpowiemy wam na to pytanie.

Zanim rozpoczniesz wiosenne porządki

Pracę porządkowe w naszym ogrodzie najlepiej rozpocząć, zanim przyjdą ciepłe dni. Dlatego nie warto zwlekać i czekać na wyższe temperatury. Podczas gorętszych okresów zajmiemy się innymi zadaniami na naszym podwórzu – takimi jak przekopanie ogródka, sianiem czy sadzeniem roślin.

To od czego należy zacząć? Tak, aby nasz ogród był gotowy do prac w późniejszych okresach wiosny? W pierwszej kolejności powinniśmy odświeżyć i posprzątać nasze podwórze. Pozbyć się odpadów przeniesionych przez wiatr oraz zgrabić liście, które zostały zgubione w okresie jesiennym. Rozsądnym krokiem będzie sprawdzenie stanu naszego sprzętu ogrodniczego – jeśli nie zrobiliśmy tego po zakończeniu sezonu w zeszłym roku. Oczywiście musimy również pamiętać o naszej kosiarce. Jeżeli nie wymienialiśmy lub ostrzyliśmy noży, bądź w baku zostało paliwo (w przypadku kosiarek spalinowych), to najwyższy czas, aby to zrobić.

Następnie należy zająć się odnową drewnianych konstrukcji w naszym ogrodzie. Należy sprawdzić stan naszych ławek, stołów, altanek (jeśli takie posiadamy) i płotu – o ile ten jest drewniany. Powinniśmy oczyścić drewno, a następnie je zaimpregnować, co nada blask naszym drewnianym konstrukcjom.

Przekopanie ogródka na wiosnę

Jedną z najważniejszych, o ile nie najważniejszą, z prac jest przekopanie ogródka. Oczywiście nie przekopujemy wszystkich obszarów, miejsca, w których posadzone są rośliny wieloletnie pozostawiamy bez przekopywania. Obszarem, który należy przekopać co roku jest nasz warzywnik. Do prac tych należy użyć glebogryzarki, albo szpadla. Przy okazji tych prac można rozprowadzić nawozy organiczne.

Wiosenne odchwaszczanie

Podczas wykonywania innych prac pielęgnacyjnych nasz ogród, zaleca się jednocześnie przeprowadzić odchwaszczanie. Nadszedł czas, w którym należy robić to systematycznie. Systematyczność pozwoli uniknąć używania pestycydów.

Pielęgnacja trawnika na wiosnę

Trawnik po okresie zimowym potrafi doprowadzić nas do rozpaczy. Na pewno znacie widok krecich kopców. Aby odpowiednio przygotować nasz ogród przed sezonem, należy nadać nowego blasku naszemu trawnikowi. Musimy znaleźć skuteczny sposób na kreta, wyrównać teren, a tam, gdzie brakuje trawy – posiać nową.

Related Posts

Dodaj komentarz