maszyny uprawne

Obecne gospodarstwa rolne są o wiele bardziej nowoczesne, niż może wydawać się postronnym osobom. Część społeczeństwa nadal myśli, że rolnik to osoba, która większość rzeczy robi ręcznie. 

Gospodarstwo rolne powinno być jak najbardziej zmechanizowane, jeżeli jego właściciele pragną osiągnąć sukces. Tylko poprzez użycie nowoczesnych maszyn i technologii można usprawnić procesy siewu czy też zbioru upraw. Każde gospodarstwo jest inne. W zależności od tego, o jakim typie rolnictwa mówimy, musimy dopasować odpowiednie maszyny rolnicze.

Agregaty firmy Mzuri to niezastąpione maszyny do uprawy pasowej

Na rynku jest wiele różnych maszyn o różnej szerokości roboczej, usprawniających pracę na roli. Takie maszyny, mimo że podobne, różnią się od siebie, chociażby technologią przygotowania łoża siewnego i sposobem wysiewu nasion.

– Technologia maszyn siewnych poszła bardzo do przodu. Obecnie na rynku mamy dostępne agregaty z 9, 11, a nawet 17 rzędami redlic, które w dużej mierze usprawniają pracę rolnika. Dodatkowym atutem nowoczesnych sprzętów jest opcja SELECT, która polega na możliwości włączenia/wyłączenia co drugiej sekcji, co umożliwia zmianę rozstawu rzędów i szerokości międzyrzędzi – mówi Marek Różniak, właściciel marki Mzuri.

Najnowsze technologie polegają na uprawie tylko wąskich pasów gleby, w których wysiewa się nasiona. Pozostawione resztki pożniwne tworzą korzystne warunki do prawidłowych wschodów i dalszego wzrostu i rozwoju roślin. Pozwala to zatrzymać wilgoć i ograniczyć straty materii organicznej, co wpływa korzystnie na strukturę, żyzność i urodzajność gleby. Wielokrotne przejazdy maszynami do płużnej  uprawy roli powodują degradację struktury gleby, nadmiernie ją zagęszczają, prowadzą do szybkiej mineralizacji materii organicznej i wpływają destrukcyjnie na życie biologiczne gleby. Silne zagęszczenie gleby skutkuje zaburzeniem jej stosunków powietrzno-wodnych, prowadząc do braku tlenu oraz składników pokarmowych łatwo dostępnych dla korzeni roślin uprawnych. Dozowanie nasion odbywa się za pomocą silników elektrycznych o regulowanej prędkości i przekładni napędzających rolki wysiewające. Wybór odpowiedniej rolki umożliwia wysiew praktycznie wszystkich rodzajów nasion.

– Najnowszym trendem wśród agregatów są te łączące w sobie agregat do uprawy pasowej („strip-till”) oraz siewnik punktowy. Jedno urządzenie pozwala teraz na wysiew nasion gatunków roślin uprawnych wymagających siewu punktowego podczas pojedynczego przejazdu. Agregaty Pro-Til dostępne w naszej firmie do uprawy pasowej można wyposażyć opcjonalnie w system dozujący Xzact, który gwarantuje precyzyjny, punktowy wysiew nasion takich roślin jak kukurydza, słonecznik czy soja. Urządzenie precyzyjnego wysiewu zasilane jest nasionami z głównego zbiornika, którego 60% całkowitej pojemności, wynoszącej 3400 litrów, zasypuje się materiałem siewnym. Agregat można z łatwością przezbroić z powrotem do modelu standardowego, aby wysiewać pszenicę, rzepak i inne rośliny – tłumaczy Marek Różniak.

Najważniejsze przy zakupie maszyny do uprawy roślin jest to, by była ona jak najbardziej dopasowana do naszego gospodarstwa i potrzeb. Dzięki odpowiedniej maszynie będziemy w stanie ograniczyć koszty i nakład czasu pracy na uprawę, a jednocześnie zachować wysoką żyzność i urodzajność gleby.

Related Posts

Dodaj komentarz